Haber

Suriye’nin doğusunda Arap aşiretleri ile PKK/YPG arasında anlaşma sağlandı

Arap aşiretlerinin Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde ABD ile görüşmesinin ardından terör örgütü PKK/YPG, işgal ettiği bazı köylerden çekildi.

Irak sınırındaki Deyrizor ili, mazlum Arap aşiretlerinin terör örgütü PKK/YPG’ye karşı 27 Ağustos’ta başlattığı operasyonların ardından yeni gelişmelere sahne oluyor.

Yaklaşık 2 hafta süren operasyonlarda Deyrizor, Rakka ve Haseke illeri ile Halep’in Menbic ilçelerinde 33 köyü terörden temizleyen Arap aşiretleri, sivil kayıplarını önlemek için bu köylerden çekilerek ABD ile müzakere masasına oturdu. Terör örgütünün saldırıları sonucu.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, terör örgütü PKK/YPG, müzakerelerin ardından Deyrizor’da işgal ettiği köylerin bir kısmını Arap aşiretlerine teslim etmeye başladı.

Kaynaklar, Arapların istekleri doğrultusunda Deyrizor kırsalında Arap aşiretlerinden oluşan yeni bir askeri konsey kurulması için çalışmalara başlandığını belirtti.

Yeni kurulan askeri konsey, Arap kabilelerinin yaşadığı bölgelerde asayişi sağlayacak ve bölgedeki idari hizmetleri yürütecek.

Öte yandan Deyrizor’daki PKK/YPG unsurları, ilin doğusunda ABD unsurlarıyla birlikte Hajin’in merkezinde ve Ömer petrol sahasında sözde karargâhla varlıklarını sürdürecek.

Deyrizor’da PKK/YPG işgali

Örgütün ABD ordusunun desteğiyle “DEAŞ’la mücadele” adı altında işgal ettiği Deyrizor’da nüfusun tamamı Araplardan oluşuyor.

Terör örgütü işgal altındaki bölgelerde Arap çocuklarını zorla silah altına alıyor.

ABD yaptırımlarına rağmen bölgedeki kuyulara el koyup kaçakçılar aracılığıyla Şam yönetimine satarak gelir elde eden örgüt, bunu kendi faaliyetleri için kullanırken, bölge halkı yerel hizmetlerden ve yardımlardan mahrum kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu