Haber

Uşak Belediyesi Toplumsal Gelişimi Destekleme Programı Kapanış Töreni Yapıldı

Uşak Belediyesi’nin 2021 yılında Uşak’ta başlatılan Toplumsal Gelişimi Destekleme Programına “Uşak Halı Motifleri Deriyle Birleşerek İstihdam Güçleniyor” projesiyle katıldığı Kasım 2021’de başlayan proje, bugün düzenlenen renkli kapanış töreniyle sona erdi. . Uşak Belediyesi, Uşak E Tipi Kapalı ve Açık İcra Kurumu Atölye Müdürlüğü ve Uşak Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında oluşturulan çanta, bilezik, kemer gibi yüzlerce eser, güzelliğiyle göz doldurdu.

Proje kapsamında Uşak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliğiyle 100 dezavantajlı kadına dikiş, dericilik ve dokuma konularında eğitim verildi. Kursları başarıyla tamamlayan 10 kadının istihdam edildiği proje kapsamında, üretilen eserlerin yer aldığı bir katalog da basıldı.

Kapanış törenine Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner, Uşak Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Halı ve Kilim Programı Eğitim Sorumlusu Senay Şeyranlı, Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Lideri Atalay Savaş, Uşak Halk Eğitim Merkezi Müdürü Lokman Öztürk, Uşak Belediyesi Dokur Konut Sorumlusu katıldı. Ayşe Ceran Uçar ve projeye destek veren kadınlar katıldı.

Hayata tutunan kadınlar

Uşak Belediyesi Dokurevi’nin yanında proje kapsamında kurulan atölyelerde kadınların deri ve halıyı birleştirerek yarattığı çeşitli ürünler, bugün düzenlenen kapanış programında davetlilere sergilendi. Program kapsamında düzenlenen sergi katılımcılardan yoğun ilgi görürken; El işçiliğiyle birbirinden güzel ürünlere imza atan kadınlar, tasarladıkları ürünlerle kendilerini ifade etme şansı buldu.

Uşak’ın Marka Figürleri Öne Çıkıyor

Programda konuşan Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner, “Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Bu tür çalışmaların devam etmesi için elimizden gelen desteği vereceğiz. Deri, kilim ve halı zaten Uşak’ta öne çıkan isimler. Marka yaratıyoruz” dedi. Bu önemli unsurları bir arada kullanarak.” “Bunu gerçeğe dönüştürmek istiyoruz. Projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” söz konusu.

Uşak Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Halı ve Kilimcilik Programı Eğitim Sorumlusu Senay Şeyranlı programda yaptığı konuşmada, “Kadın mahkûmların topluma kazandırılması, kültürel değerlerin öğretilmesi amacıyla yürütülen projenin sonuna geldik. Proje kapsamında mahkumların el becerilerinin geliştirilmesinin yanı sıra, “Zamanla edindikleri yeni hobiler de onlar için terapi haline geldi. Bu proje, mahkumların kişisel yeteneklerini keşfetmelerine ve yeniliklerini sergilemelerine olanak tanıyarak kişisel zenginleşmelerine katkı sağladı.” sözlerini kullandı.

Uşak Belediyesi Dokur Evi Sorumlusu Ayşe Ceran Uçar, “Uşak’ın en değerli iki değeri olan halı ve deriyi gün yüzüne çıkarmak arzusuyla yola çıktığımız projede, bu önemli unsurları halı ve deriyle birleştirerek güzel sonuçlar elde ettik. Çanta, cüzdan, kemer gibi malzemelerle süreç boyunca destek olan herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kapanış programı, fuaye alanında el yapımı eserlerin sunumu ve katılımcıların sergiyi gezmesiyle sona erdi. – UŞAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu