Haber

Sunay Akın: Ağaçları Öldürerek Geleceğimizi Karartıyoruz

HABER: SERCAN EMRE IKE- KAMERA: MEHMET MEHMETLİOĞLU

Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesine karşı mücadele veren köylülere ve çevrecilere destek vermek için bölgeye gelen sanatçı Sunay Akın, “Geleceğimizi karartıyoruz, kültürel mirasımızı tam doyurmak adına yok ediyoruz. zenginleşecek, zengin daha çok yiyecek.”

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’ndaki maden sahasını genişletmek için ağaç kesimi yedinci gününde devam ediyor. İkizköy halkı ve çevreciler katliama karşı nöbetlerini sürdürüyor. Köylülere ve çevrecilere destek olmak için bölgeye gelen sanatçı Sunay Akın, ağaçların gölgesinin bile insana hayat kattığını ANKA Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Açları doyurmak için geleceğimizi karartıyoruz, kültürel mirasımızı yok ediyoruz, çünkü birileri daha zengin olacak, zenginler daha çok yiyecek. Ancak Kültür Bakanlığı bilmeli ki bu ülkenin ormanları ve doğası kültürel mirastır. kültür pahalıdır çünkü bu ülkenin türküleri kilimlerindeki desenler edebiyatı edebiyatı şiirlerindeki o ağaçlar burada öldürüyorlar kültür nedir gerçekten bilen varsa gelsin .burada bu iyi kalpli insanlarla birlikte duruyor.

Çocuklarımızın geleceği için çok endişeliyim. Çünkü dünyanın yakın bir geleceği yok. Bugün başımızı ülke dışına çıkarıp dünyanın yaptıklarına ve yapmaya çalıştıklarına dikkat ettiğimizde, bu iklim krizi nedeniyle doğanın oksijen ve su kaynaklarının ne kadar pahalıya mal olduğunu görüyoruz. Sahip olduğumuz gerçek hazineyi ve serveti öldürüyoruz. Muğla’da çok yanlış elektrik politikaları vardı, o santrallerin kapatılmasına karar verildi. Uzmanlar bu tarafta rapor etmişti. Şimdi kapatılmasına karar verilen bu santraller birkaç yıl daha devam etsin diye 2-3 yıllık. Oradaki kömür 2-3 yaşında. 450 yıllık ormanlar katlediliyor. Bu? Cahil bunu yapmaz. Bunu kimin yaptığını biliyor musunuz, toks yok mu? Onları beslersek rahat ederiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu