Haber

Rusya ‘misilleme’ hazırlığında: ‘AB’nin kararı hırsızlığı meşrulaştırma girişimi’

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin (AB) savaş dolayısıyla dondurulan Rus varlıklarının kârının Ukrayna için kullanılması kararına ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık Sözcüsü Maria Zaharova, AB’nin Rus misillemesini ‘tüm ölçüde’ hissedeceğini savundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Zaharova, bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Burada hırsızlığı devlet düzeyinde meşrulaştırma yönünde bir teşebbüsten daha söz ediyoruz” diyerek, AB’nin yatırımcılar için güvenilir bir yargı alanı addedilemeyeceğini gösterdiğini söyledi. Zaharova ayrıca Batı’nın uyguladığı yaptırımlar ve Kuzey Akım hatlarındaki patlamalara rağmen Rusya’nın halen ‘en güvenilir gaz tedarikçisi’ olduğunu ve sözleşmelerden doğan yükümlülüklerine uyduğunu kaydetti.

PUTİN, KARARNAMEYİ İMZALADI: RUSYA’DAKİ ABD MÜLKLERİ KULLANILACAK

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD’de bu bağlamda el konulan Rus mülklerinden doğan, Rusya’nın ve Rusya Merkez Bankası’nın yaşadığı zararın tazmini için Rusya’daki ABD mülklerinin kullanılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün yaptığı açıklamada, bloke edilen Rus varlıklarının 2025 ve sonraki yıllarda Ukrayna’ya destek için potansiyel bir kaynak teşkil ettiğini söylemişti. G7 ülkeleri de son haftalarda 300 milyar ABD doları değerindeki Rus varlıklarından ‘en iyi nasıl yararlanılabileceğini’ tartışıyor. Söz konusu varlıkların içinde Ukrayna savaşının başlamasının hemen ardından dondurulan devlet tahvilleri de bulunuyor.

AB BAKANLARI, TEKLİFİ ONAYLAMIŞTI

AB ülkeleri de 21 Mayıs’ta, dondurulan Rus varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna’nın savunmasında kullanılmasına onay vermişti. Daha önce AB büyükelçileri tarafından onaylanan plan, bakanların da onayını almıştı. Kabul edilen plana göre, Rus varlıklarından sağlanan kârlar Ukrayna’nın savunmasını ve yeniden inşasını desteklemek için kullanılacak. Kabul edilen plan kapsamında, söz konusu kârın yüzde 90’ı Avrupa Barış Fonu aracılığıyla Ukrayna’nın savunmasına ve askeri olarak desteklenmesine, geri kalan yüzde 10’u ise ülkenin yeniden inşasına yönelik çeşitli programlara aktarılacak.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu