Ekonomi

Petrol, Çin ve ABD enflasyonuyla yükseldi

Petrol, yatırımcıların dünyanın en büyük iki ekonomisinde enflasyonun ve arz kesintilerinin yönünü değerlendirmesiyle yükseldi. Bu, son beş seanstaki dördüncü yükselişti.

ABD ham petrolü, üç seanslık artışın ardından Çarşamba günü yüzde 1.6 düştükten sonra 73 doların üzerine çıktı. ABD enflasyonu Nisan ayında yumuşama işaretleri göstererek Fed’in agresif mali sıkılaştırma kampanyasını durdurması için yer açtı. Çin’de Perşembe günkü veriler, sıfıra yakın bir fiyat artış oranına işaret ederek daha olası politika teşviklerine kapı açtı.

Kanada’dan tedarik edilen ham petrol, Alberta’nın birçok yerine yayılan orman yangınlarından etkilenerek düşüşe geçti.

Irak, Türkiye’nin petrol ihracatına devam etmesini beklediğini açıkladı

Ortadoğu’da Irak, uzun süredir durdurulan Ceyhan Boru Hattı üzerinden ihracat için Türkiye’yi beklediğini açıkladı.

Petrol yıl boyunca, Fed’in bu dönemde duraksadığı söylenen sıkılaştırma patikaya ilişkin endişeler ve ABD’de olası bir resesyona ilişkin endişelerin, OPEC+’ın üretimi kısma kararı ve ABD’nin üretimi yeniden artırma planı gibi faktörlere ağır basmasıyla zayıflamıştı. stratejik rezervler.

Kotak Menkul Kıymetler Emtia Araştırma Başkanı Ravindra Rao şunları söyledi: “Çin’den gelen son enflasyon verileri düzensiz toparlanma belirtileri gösterdi. Ancak Irak ve Kanada’daki arz kesintileri fiyatlara temel oluşturdu” dedi.

Fed sıkılaştırma döngüsünü askıya almayı seçerse, bu doları zayıflatabilir ve ABD para birimi cinsinden fiyatlandırılan emtiaların çekiciliğini artırabilir.

Öte yandan Çarşamba günü açıklanan ABD ham petrol piyasası raporu karışık bir tablo ortaya koydu. Cushing, Oklahoma’daki kritik derecede değerli depolardaki stokların artmasıyla birlikte ülke çapındaki ticari ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 3 milyon arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu