Haber

“Karşıyaka Kent Ormanı” geleceğe nefes alacak

Hem kentin ekolojik istikrarına katkı sağlamayı hem de Karşıyakalıları kent içinde doğayla buluşturmayı amaçlayan Karşıyaka Belediyesi, Mustafa Kemal Mahallesi’nde “Kent Ormanı” kuruyor. 32 futbol sahası büyüklüğündeki arazide oluşturulan orman, İzmir’in en büyük ‘yeşil’ yatırımlarından biri olacak.

Geleceğe iz bırakacak bir projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’mızın mavisini yeşille kucaklayıp gelecek nesillere eşsiz bir orman bırakacağız. Ekolojinin ekonomiye yenilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

YEŞİL BİR DENİZ

Yamanlar Dağı’nın eteklerinde 231 bin 905 metrekarelik arazide oluşturulan ve ilçenin kara tarafını yemyeşil denize kavuşturacak Kent Ormanı’nın üretimine geçtiğimiz yıl başlandı. Bugüne kadar binlerce çeşit çınar, dişbudak, ıhlamur, selvi, zakkum, zakkum, ahududu, kızılçam, söğüt, çam, akasya, alıç, defne, kızılcık, çitlembik, mahlep, keçiboynuzu, kuşburnu, zeytin, mersin, ceviz ve meşe tarlada yetiştirilmiştir. fidan dikildi. Kızılçam ve dişbudak fidanlarının bulunduğu ‘kereste ormanı’, mahlep fidanlarının bulunduğu ‘tıbbi aromatik bitki ormanı’ ve zeytin, ceviz gibi fidanların bulunduğu ‘besin ormanı’ oluşturuldu. Ayrıca selvi fidanları ile yangına dayanıklılık hattı tasarlanmıştır.

 

TOPRAK ZENGİNLEŞTİ

Orman toprağı Yamanlar Dağı’ndan araziye getirilerek, mevcut toprağı zenginleştirmek ve bitkilerin adaptasyonunu hızlandırmak için kullanıldı. Ormanda bir ‘kompost alanı’ da oluşturuldu. Kentteki parklardan toplanan bitki ve kol atıkları komposta dönüştürülerek organik gübrelerle birleştirilerek fidanlara uygulanmaya başlandı. Aynı zamanda bitkilerin hızlı büyümesini desteklemek için mikoriza mantarı da uygulanmıştır.

 

SÜNGER ŞEHİR MODELİ

İklim krizi ve bunun en tehlikeli sonuçlarından biri olan kuraklığa karşı alınan tedbirler çerçevesinde yağmur sularının toplanması ve toprak onarımı için 127 adet su tutma hendeği, 115 adet hilal ve 10 adet baraj kurulmuştur. Sünger şehir modeli üzerine tasarlanan sistem sayesinde yağmur sularının toprakta tutularak yer altı rezervlerine ulaşması sağlanırken şiddetli yağışlarda oluşabilecek taşkınların önüne geçilmesi amaçlandı. Tüm bu düzenlemeler, ormanın 5 yıl sonra kendi kendine yetecek hale gelmesi planlanarak yapılmıştır.

Macera rotası adı altında yürüyüş yollarının da açıldığı Kent Ormanı’nda yaz dönemi olması nedeniyle ağaçlandırma çalışmalarına da yer veriliyor.

 

ŞEHİR VE DOĞA UYUMU

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, binlerce ağacı barındıracak Kent Ormanı projesinin iklim değişikliğine karşı kentle doğayı uyumlu hale getirmek için tasarlandığını belirterek, “Yeşilin her tonunun buluştuğu Karşıyaka’da özgün bir projeyi hayata geçiriyoruz. filizler coşkuyla, mavinin en hoş tonları toprağı, yaşamı ve yeşili kucaklıyor. Orman dediğimizde sadece ağaçlandırma yapmıyoruz. Toprağı eski haline getirerek ve suyu tutarak burada yaşamı yeniden canlandırıyoruz. Önceleri ağaçsız ve kayalık bir bölge olan toprakta kurduğumuz orman ile; Kentsel ısı adası etkisinin azaltılmasına ve iklim krizine de değerli katkılar sağlayacağız. Uzun vadeli bir yatırım olan Kent Ormanı’nın önemi önümüzdeki yıllarda çok daha iyi anlaşılacak ve çocuklarımız için çok değerli bir miras olacaktır. Ekolojinin ekonomiye yenilmesine izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızdan aldığımız güçle Karşıyaka’yı yarınlara hazırlamak için öncü projelere imza atmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu