Ekonomi

Çiftçilere aspir tohumu desteği

ESKİŞEHİR (İGFA) – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, üreticileri klasik tarımın dışında farklı iş kollarına yönlendirmek ve kadınları da iş gücüne katmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı arasında imzalanan protokolle Han ilçesindeki çiftçilere değerli kazanımlar sağlayacak Tıbbi Aromatik Bitki İşleme Tesisi için Distilasyon ve Soğuk Sıkım Yağ Makinesi aşaması yapıldı.

Tesis için çalışmalar devam ederken, Büyükşehir Belediyesi ve Han Belediyesi iş birliğiyle çiftçiye aspir tohumu dağıtıldı. Han Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen törene Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci, Han Belediye Başkanı Erdal Ulu, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Sibel Benek, belediye bürokratları, meclis üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Burada çiftçilere seslenen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci, şunları söyledi: Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınma, tarımda sürdürülebilirlik, gıda güvenliği ve siz çiftçilerimizin korunması için diğer ilçelerde yaptığımız projelerin aynısını yapıyoruz. Mesela Han’da kooperatifçilik çok gelişti. Arıcılık, lavanta bunlardan bazılarıdır. Bugünkü toplanma amacımız olan aspir oldukça faydalı bir bitkidir. İnsan beslenmesinde oldukça değerli olup kuraklığa karşı kuru tarımda öne çıkmaktadır. Aynı zamanda petrol de çok pahalıdır. İlaç endüstrisinde biyodizel olarak kullanılan ve küspesi hayvan yemi olan bu tesise sağladığımız destekle ekonomiye değerli bir katkı sağlamış olacağız. Bildiğiniz üzere Tıbbi Aromatik Bitki İşleme Tesisi için Distilasyon ve Soğuk Pres Yağ Makinası hibe ettik. Yakında Erdal Önderimiz tesisin açılışını yapacak. Biz de sabırsızlıkla bekliyoruz. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederiz. İşimiz bol olsun.” söz konusu.

Han Belediye Başkanı Erdal Ulu, iklim değişikliği ve kuraklığa dikkat çekerek, şunları söyledi: Alternatif mahsulleri yeniden dikmek için çalışıyoruz. Aspirin bu anlamda çok önemlidir. Çünkü Han ilçemiz su yönünden çok zengin değil. Aspir su ve gübre istemeyen dayanıklı bir bitkidir. Hasat sonrası tesisimizde yağı çıkarıp diğer illerde satışa sunacağız. Kağıt hamuru da hayvancılıkta gübre olarak kullanılacak. Bereket ve bereket getirsindedi.

Konuşmaların ardından 93 çiftçiye 1200 dekarlık alana ekimi için 8 bin 500 kilogram aspir tohumu dağıtıldı. Tören, çekilen fotoğrafla tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu