Haber

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararını tanımadı

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin cezaevinde bulunan Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını tanımaması ve ihlal lehine oy veren üyeler hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin karar; “Türk hukuk tarihinde bir ilki yaşıyoruz. Yargıtay, Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararına imza atan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yargıtay, suç duyurusunda bulundu. Anayasa Mahkemesi Anayasayı ihlal etti ve yetkisini aştı.Yargıtay böyle bir tespit yapamaz, “Aslında yetkisini aşan Yargıtay’dır” dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine ilişkin kararına uyulmaması gerektiğine hükmetti. Daire, ihlal kararına oy veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında “yargı aktivistliği” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Bakanlık ayrıca Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinin başlatılması yönündeki kararı da TBMM Başkanlığı’na gönderdi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal; Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını tanımayarak, ihlal kararına olumlu oy veren üyeler hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepki gösterdi. Tanal, sosyal medya hesabından konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“YÜKSEK MAHKEME BÖYLE BİR TESPİT YAPAMAZ, GERÇEKTE YETKİSİNİ Aşan MAHKEMEDİR”

“Türk hukuk tarihinde bir ilki yaşıyoruz. Yargıtay, Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararına imza atan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yargıtay, suç duyurusunda bulundu. Anayasa Mahkemesi Anayasayı ihlal etmiş ve yetkisini aşmıştır.Yargıtay böyle bir tespit yapamaz.Aslında yetkisini aşan Yargıtay’dır.Mevcut Anayasamızın 6.maddesinin 2.fıkrası belirlenen esaslara göre kullanılmaktadır. Anayasa’nın 11. maddesinde ‘Anayasa kararları yasama, yürütme, yargı tarafından alınır. Herkesi bağlar. Anayasa’da Yargıtay’a bu hak tanınmamıştır. ve Anayasa Mahkemesini bu şekilde denetleme yetkisi Anayasa Mahkemesi hak ihlalleri konusunda karar vermeye yetkilidir.Anayasa Mahkemesinin görevleri Anayasanın 153. maddesinde yazılıdır. Anayasa Mahkemenin verdiği kararlar kesindir, kimse tartışamaz, değiştiremez ve Anayasa’nın 153. maddesinin son fıkrasında ‘Anayasa Mahkemesinin kararları yasama, yürütme dahil herkes için bağlayıcıdır’ deniyor. Yargıtay da bu geri kalanıyla Anayasaya aykırılık suçunu işliyor. Yargıda kriz çıktı. Yargıda bir hesaplaşma var. Yargının bu yüzleşmesi, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devletini dünya ülkeleri arasında itibarsızlaştırmakta, yargıya olan güveni azaltmakta, hukuk güvenliğini tehlikeye atmakta, bu nedenle yerli ve yabancı yatırımcılar ülkemize yatırım yapmamaktadır. Ülkeye yapılabilecek en büyük zarar verildi.

Anayasa hukuku kitaplarında öğrencilere Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı ve nihai olduğu, hiçbir kurumun bu kararları değiştiremeyeceği, Yargıtay’ın hiçbir hak ve denetim yetkisinin bulunmadığı öğretilmektedir. Hatta bu kararı veren Yargıtay üyeleri bir daha Anayasa sınavına girerlerse dersten başarısız olacaklar ve bir daha dersi geçemeyecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu