Teknoloji

SpaceX duyurdu: Bazı Starlink uyduları uzayda yok edilecek

haber Merkezi

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, interneti dünyanın erişilemeyen her noktasına ulaştırma projesi kapsamında yeni Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

Dünyada internet erişimi yetersiz olan yerlere uydu internet sağlamayı planlayan Starlink projesiyle ilgili aktif uydu sayısı şu anda 3 bini geçti.

Yeni Starlink uyduları başarısız

SpaceX, yakın zamanda güncellenmiş Starlink uyduları olan Starlink V2 Mini’leri piyasaya sürmüştü. Ancak şirket, Starlink V2 Mini uydularında sorun yaşandığını duyurdu.

SpaceX CEO’su Elon Musk, bazı uyduların muhtemelen yörüngeden çıkarılması ve Dünya atmosferinde yok edilmesi gerekeceğini, geri kalanının ise daha fazla test için uzayda kalacağını söyledi.

Daha güçlü antenler ve yüksek hızlı frekanslarla donatılan V2 Minis, SpaceX’in mega internet uydu serisinin kapasitesini artırmasına yardımcı olacak.

Bu uydulardan kaçının yörüngeden çıkarılması gerekeceği ve bunun ne kadar süreceği belirsiz olsa da, süreç yörüngedeki uzay enkazının sayısını daha da artıracak.

Uzay gözlemlerini zorlaştırmak

Bu kadar çok uydunun olması bazı uzay gözlemlerini zorlaştırıyor. Yeni bir araştırmaya göre Starlink uyduları gökbilimcilerin nesneleri gözlemlemesini engelliyor.

Edinilen yeni bilgilere göre şu anda alçak Dünya yörüngesinde yaklaşık 6000 uydu bulunuyor. Bu uyduların yüzde 62’si Starlink ile ilgili.

haberbabadag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu