Ekonomi

Rusya, Türkiye üzerinden ek gaz gönderecek

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, bu yıl ülkesinde doğal gaz üretimi ve ihracatında düşüş olacağını belirterek, “Yıl sonu itibarıyla gaz üretimi geçen yıla göre yüzde 12 azalacak, ihracat da azalacak. çeyrekte. Bu öncelikle ihracat altyapısının askıya alınmasıyla ilgili” dedi.

Novak, Rus haber ajansı TASS’a elektrik bölümündeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rusya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatının arttığına işaret eden Novak, “Şu anda bile bu pazar (AB) kapalı değil. Avrupa’ya LNG ihracatımız bu yılın 11 ayında 19,4 milyar metreküpe yükseldi ve yılsonunda bu rakamın 21 milyar metreküpe ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

AB’de doğal gaz sıkıntısı olduğunu anlatan Novak, “Doğal gaz sıkıntısı devam ediyor ve sevkiyatları yeniden başlatmak için her fırsatımız olduğu için Avrupa pazarı önemini koruyor. Örneğin siyasi nedenlerle durdurulan Yamal-Avrupa boru hattı kullanılmıyor.” Türkiye’de kurulması planlanan doğal gaz merkezinin Rus gazı sevkiyatı için önemine işaret eden Novak, “Şimdi bir merkez kurulduktan sonra Türkiye üzerinden ek hacimde gaz sevki için danışmanlık yapıyoruz. Bu projenin uygulanmasında yer alacak ülkeler ve Rus gazına ihtiyaç duyan tüketicilerle çalışmalar devam ediyor” dedi.

Batılı ülkelerin çeşitli yaptırımlar uyguladığı Rus petrol ve doğal gaz bölümü hakkında değerlendirmelerde bulunan Novak, Rusya’nın Ural petrolüne uyguladığı iskonto oranının son dönemde arttığını belirtti. Yaptırımlar nedeniyle ihracat yollarının uzadığını anlatan Novak, “Rotalar uzuyor ve bu nedenle indirimler bir önceki aya göre arttı” dedi.

Lojistik konuları analiz edildiğinde Rusya’nın indiriminin de düşeceğini umduğunu paylaşan Novak, “Daha önce tedarik zincirlerini istikrara kavuşturmak dört ay sürerken şimdi de benzer bir süre alacak” dedi. dedi. Rusya’nın doğal gaz üretiminin ve ihracatının azalacağını belirten Novak, “Yıl sonu itibarıyla gaz üretimi geçen yıla göre yüzde 12, ihracat ise dörtte bir oranında azalacak. Bu öncelikle ihracat altyapısının askıya alınmasıyla bağlantılı.” sözlerini kullandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu