Haber

Putin, Rusya tarafından yaptırım uygulanan yabancıların paralarının dondurulmasına izin veren yasa tasarısını imzaladı

Yeni yasa, finansal işlemlerin yasaklanması veya kısıtlanması ile varlıkların ve para birimlerinin dondurulmasını amaçlayan özel ekonomik önlemlerin uygulanmasına ilişkin kuralları düzenlemektedir. Tedbirler, engellenen kişilerin çıkarlarına yönelik mali süreçler için geçerlidir. Yasa, alıcının adı yaptırım listesindeyse bankaların sınır ötesi para transferi yapmasını yasakladı.

Rusya, düşmanca eylemlere yanıt olarak yabancı ülke şirketlerine ve vatandaşlarına ekonomik yaptırımlar uygulayabilir. Özel ekonomik tedbirler kapsamında bir takım uluslararası anlaşma ve programlar askıya alınabilir, turizm faaliyetlerine kısıtlamalar getirilebilir.

Yeni madde, Rusya Merkez Bankası’nın yetkilerini de genişletiyor. Kredisiz finans kuruluşlarının yasaya aykırı davranması halinde Rusya Merkez Bankası faaliyetlerine 6 aya kadar kısıtlama getirebilir ve 5 milyon rubleye (yaklaşık 1,5 milyon TL) kadar para cezası verebilir.

Yasa, yaptırım uygulanan kişilere paralarını Rusya’daki hesaplarına yatırma ve mevduat faizi alma hakkı veriyor. Bu kişiler ayrıca aylık, burs ve diğer menfaatlerini alma ve harcama, vergi, sigorta ve cezalarını ödeme haklarına sahip olacaklardır.

uskudarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu