Haber

Pakistan ve Rusya, Tahıl Koridoru Anlaşmasının Yeniden Canlandırılması Konusunda Tartıştı

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile tahıl koridoru anlaşmasının yeniden canlandırılması konusunu görüştü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Zerdari, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın askıya alınmasının küresel gıda tedarik zinciri üzerindeki etkilerini ve özellikle gelişmekte olan ülkeler için gıda güvenliğine ilişkin zorlukları Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde ele aldı.

Zerdari, ekonomik zorluklar yaşayan gelişmekte olan ülkelere fayda sağlayacak uygun çözümler bulmak için ortak çabaların önemini vurguladı.

Pakistan’ın tüm tarafların kaygılarını ele alarak anlaşmayı yeniden canlandırmaya yönelik uluslararası çabalarının temelini yineleyen Zardari, tüm tarafların diyalog içinde bir araya gelmesini umduğunu kaydetti.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar yerine gelir gelmez Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” sözünü kullandı.

haber-kepez.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu