Ekonomi

Otomotivde ‘cobot’lar avantaj sağlıyor

İSTANBUL (İGFA) –Salgın önlemler, doğal afetler, chip krizi ve elektrik sorunları nedeniyle birçok zorluk yaşayan otomotiv ve OEM şubesi, giderek otomasyona yöneliyor.

Üretim sürecinin her aşamasına entegre edilebilen cobot’lar ile hızlı değişimlere kolayca yanıt verilir, üretim maliyetleri düşürülür ve küresel rekabete katkı sağlanır.

Üretimde ve Endüstri 4.0’da esnekliğin anahtarı olan cobot’lar, günümüzde otomotiv ve yan sanayide pek çok farklı uygulamada kullanılmaktadır.

Cobot kolları ve uç elemanları, kalite kontrol, cıvatalama, montaj, polisaj, yapıştırma, kaynak teknolojileri, malzeme taşıma ve makine beslemeye kadar tüm süreçlerde sorunsuz bir şekilde yer alabilmektedir. “Tak çalıştır ve üretime başla” konseptiyle Cobots, otomotiv üreticilerinin ve OEM’lerin ihtiyaçlarına özel çözümler sunar ve hızlı bir yatırım geri dönüşü sağlar.

Üretim süreçlerine özel yazılımlar, kamera, sensör ve 3D teknolojileri ile üretimin verimli ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettiğini belirten Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, Esnek bir üretimin de kapılarını araladığını sözlerine ekledi. .

Cobotların tüm eksenlerinin 360 derece dönebilme özelliği ile rastgele pozisyonda ve daha az alana monte edildiğini belirten Gök, “Yüksek hassasiyetle çalışabilmeleri, hafif ve kompakt yapıları, düşük işletme maliyetleri, kriz ortamlarında otomotiv üreticileri ve OEM’ler. Öte yandan kolay programlama, hızlı kurulum ve esnek konumlandırma, yüksek kalite standartları, verimlilik ve karlı üretim avantajları ile fabrika ve tesisleri geleceğin üretim modellerine hazırlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu