Haber

‘Ona astronot diyemeyiz, turist olarak gidiyor’ iddiası yalanlandı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna ilişkin “Aslında ona astronot diyemeyiz, turist olarak gidiyor” tezinin doğru olmadığını belirtti.

‘ASTRONOTİK CİDDİ SORUMLULUK GEREKTİRİR’

Açıklamada, “Uzay turistlerinin amacı kişisel bir deneyim yaşamak ve uzaya seyahat etmektir. Öte yandan astronot olmak ciddi sorumluluk, nitelik ve vasıflar gerektirir.”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı hakkında bazı medya organlarında yayınlanan ve sosyal medyada paylaşılan ‘Aslında ona astronot diyemeyiz, turist olarak gidiyor’ iddiası doğru değildir. Uzay turistlerinin amacı, uzaya seyahat etmek bireysel bir deneyimdir.Uzay turisti, uzayda bilimsel çalışmalar yürütmek veya uzay aracını kontrol etmek için herhangi bir yeterliliğe sahip olması bir kural değildir. Öte yandan astronot olmak önemli bir sorumluluk, vasıf ve vasıf gerektirir. Dolayısıyla astronotlar bilimsel alanlarda uzman olabilecek veya uzay aracı pilotu olabilecek potansiyele, mesleğe ve altyapıya sahiptir.Aynı zamanda tüm bu yeterlilikler sayesinde bir astronot, mikro yerçekimi ortamında bilimsel araştırma ve deneyler yapabilecek kadar çok yönlüdür. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün geçirerek kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar literatüre katkı sağlayacak çalışmaların da aralarında bulunduğu 13 deney gerçekleştirecek. “Amaç uzaydaki bilgiyi artırmak, uzaydaki yaşam koşullarını anlamak ve gelecekteki uzay görevlerine hazırlanmak için görevleri yerine getirmektir.”

‘ASTRONAUTO’MUZ 200 AYRI TESTTEN GEÇTİ’

Lisans eğitimini İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında tamamlayan Alper Gezeravcı’nın, yüksek lisansını ise Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde tamamladığının altı çizildi ve şöyle devam etti: “Hava Harp Okulu’nda görev yapan Gezeravcı, Türk Hava Kuvvetleri, T-41 arasında yer almakta olup SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16 başta olmak üzere birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesine sahiptir.Ayrıca 7 adet uçağı bulunmaktadır. Türk Hava Yolları’nda uzun yıllara dayanan kaptan pilot tecrübesi.Gezeravcı, Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana 10’uncu Üs Komuta Birimi’ne atandı.Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre hazırlanması, tüm F’lerin incelenmesi Astronotumuz, inceleme sürüşleri öncesi -16 ve KC-135R pilotları ile tüm yetkinlik ve tecrübesinin yanı sıra, Axiom Mission 3 (Ax-3) lansmanı öncesinde 200 farklı testi geçerek yaklaşık 2 yıl boyunca hazırlık eğitimi almıştır. Ulusal Uzay Programı’nın ‘İlk İnsanlı Uzay Görevi’ kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı (Ax-3) ekibinin 19 Ocak’ta fırlatılması planlanıyor, 2024, 00.49 (Türkiye saati ile). ” sözleri yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu