Haber

ODTÜ’den online sınav yönetmeliğine ilişkin açıklama

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) yapılan açıklamada, “Çevrimiçi ders sınavına başörtülü öğrenci alınmayacağı” iddiasıyla ilgili olarak, üniversitenin başvuru veya sınav yönetmeliğinde belirtilen uygulamanın uygulanmadığı bildirildi. hakkında bilgi verilmiş ve gerekli soruşturma başlatılmıştır.
Yapılan yazılı açıklamada, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde yapılacak olan online sınavlara ilişkin bazı öğretim üyeleri tarafından paylaşılan yönergeler hakkında yayınlanan haberlere ilişkin açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.
Üniversite olarak 2020 yılı baharından itibaren uygulanmaya başlayan online sınav koşullarının yürütülmesi amacı ile öğrencilerin süreci en rahat ve sorunsuz şekilde geçirebilmeleri için yoğun çaba sarf edildiği vurgulandı. Kovid-19 salgını döneminde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen talimatla.
Açıklamada, “Üniversitemizde herhangi bir uygulama veya sınav yönetmeliğinde belirtilen uygulama bulunmadığından, üniversitemizde herhangi bir çevrimiçi sınavda böyle bir kısıtlama uygulanmamaktadır. Bu nedenle söz konusu dersteki sınav yönergeleri ders kitapçığına yazılmamıştır. Üniversite yönetiminin aldığı kararlar esas alınır.” terimi yer aldı.
Açıklamada, yaklaşık 3 yıldır uluslararası kabul görmüş uluslararası standartlara uygun online sınav kurallarına uygun olarak sınav süreçlerinin adil koşullar altında başarılı bir şekilde yürütüldüğü belirtilirken, başka bir olumsuzluk olmaması örneğin bu durumun kanıtı sayılabilir.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Ayrıca ODTÜ, 85’ten fazla ülkeden öğrenciye ev sahipliği yaparken temel unsur ve değerleri doğrultusunda hak ve özgürlükleri dikkate alır ve korur, her türlü ayrımcılığa karşı çıkar ve tüm çıkarlarında tarafsız ve eşitlikçi bir yaklaşımı savunur. “Araştırma yapan hiçbir çalışanımızın, öğrencilerimizin inançlarına ve değerlerine saygısızlık etmesi kabul edilemez. Bu çerçevede gerekli soruşturmanın başlatıldığını kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

kurtalan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu