Haber

NASA, Antakya’nın Deprem Öncesi ve Sonrası Uydu Görüntülerini Paylaştı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremde en çok yıkımın yaşandığı şehirlerden biri de Hatay’ın Antakya ilçesi oldu. NASA, Antakya’nın deprem öncesi ve sonrası kızılötesi uydu görüntülerini paylaştı. Uydu görüntüleri kentin yıkımını tüm yönleriyle gözler önüne serdi.

Türkiye, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremle sarsıldı. 43 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği sarsıntılar, altyapıda da tahribata neden oldu.

Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere 11 il depremlerden zarar gördü. NASA, Antakya’nın deprem öncesi ve sonrası kızılötesi uydu görüntülerini paylaştı.

NASA’nın paylaştığı haritalarda, deprem öncesi ve sonrasında Antakya ve çevresinde yayılan ışığın ölçüsü dikkat çekiyor.

Bu harita, 8 ve 9 Şubat ortalarında elektriğin kısmen geri verildiğini, ancak bölgenin büyük bölümünde yaygın elektrik kesintilerinin devam ettiğini gösteriyor.

Haritalar, NASA/USRA Black Marble bilim ekibinden Eleanor Stokes ve Ranjay Shrestha tarafından sağlanan Black Marble HD aracılığıyla elde edildi. Altlık haritanın Landsat 9 uydusu tarafından toplanan bilgilerden oluşturulduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu