Haber

Microsoft’tan Almanya’ya tarihi yatırım

Teknoloji devi Microsoft’un Almanya’daki varlığını genişletmek için yaklaşık 3 milyar 300 milyon euroluk yatırım yapacağı belirtildi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de bir araya gelen şirketin Başkan Yardımcısı Brad Smith, yatırımın Microsoft’un yapay zeka ve veri merkezi altyapısının kapasitesini iki katına çıkarmayı hedefleyeceğini duyurdu.

Bu yatırım, şirketin 40 yılı aşkın tarihinde Almanya’da yaptığı en büyük yatırım olacak. Yatırımın önemli bir kısmı Almanya’nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya’ya odaklanacak.

1 milyondan fazla kişiye yapay zeka eğitimi

Almanya’nın teknolojik ilerlemede ön sıralarda yer aldığını ancak yapay zeka konusunda eksiklerinin devam ettiğini vurgulayan Smith, şirketin yatırımının Alman ekonomisinin yapay zekayı kullanmaya devam etmesine ve iş alanlarındaki ihtiyaçları karşılayacak becerileri sağlayacak temeli oluşturmasına yardımcı olacağını savundu. .

Söz konusu yatırımın, yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye yeni yapay zeka kullanım becerileri kazandıracak bir eğitim programını da kapsayacağı belirtildi.

Hükümet için cankurtaran halatı mı olacak?

Yatırım planından duyduğu memnuniyeti dile getiren Almanya Başbakanı Scholz, yatırımın ülkesinin açık ekonomi olma yolunda ne kadar kararlı olduğunun altını çizdiğini belirtti. Scholz, girişimin “bu olasılıkların temel temeli olarak ilerleme, büyüme, modernlik ve küresel açıklığa iyi bir bağlılık olduğunu” söyledi.

Almanya Başbakanı, “Ülkemizin büyüklüğü açısından muhtemelen dünyanın en başarılı ihracat ekonomisi değil, aynı zamanda tüm dünyayla ticaret yapan, her yere yatırım yapan, kendi ülkemize yatırım yapan bir ülkeyiz.” dedi.

Microsoft’un açıkladığı büyük yatırım planının, bir süredir zayıflayan ekonomi nedeniyle kamuoyunda onaylanmayan hükümetin elini güçlendirmesi bekleniyor.

DW/SÖ,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu