Haber

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Macaristan Başbakanı Orban’ı Kıpçak kökenli karşıladı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile görüşmesinde, “Sen bir Kıpçak’sın. Kazaklar bu bilgiyi çok iyi biliyor ve sana saygı duyuyor. Bu nedenle ata vatanına hoş geldin.” söz konusu.

Kazakistan’a resmi bir ziyarette bulunan Orban, başkent Astana’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da Tokayev tarafından törenle ağırlandı.

Resmi törenin ardından Tokayev ve Orban baş başa görüştü.

Burada Tokayev, Orban’ı “Kazak topraklarına hoş geldiniz” diyerek selamlayarak, “Çünkü sen Kıpçaksın. Kazaklar bu bilgiyi çok iyi biliyor ve sana saygı duyuyor. Dolayısıyla ata vatanına hoş geldin diyebiliriz.” söz konusu.

Tokayev, Kazaklar ve Macarların geçmişten beri kardeş ve dost halklar olduğunu vurgulayarak, “İki ülkenin dili, gelenekleri ve kültürü birbirine benziyor. Ülkemizin Torgay bölgesinden Avrupa’ya göç eden Kıpçak kabilesinin nesilleri” Orta Çağ’da bugün Macaristan gibi bir ülkenin kurucularıyız. Bununla gurur duyuyoruz.” ” dedi.

Macaristan’la ilişkileri derinleştirmek istediklerini kaydeden Tokayev, bugünkü müzakereleri iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesinde yeni bir ivme olarak gördüğünü belirtti.

Orban, “Ata vatanımıza dönmek her zaman harikadır. Macarlar Kazakistan’a geldiklerinde özel bir duygu hissediyorlar. Çünkü yüzyıllar öncesine dayanan tarih, iki halkı birbirine bağlıyor.” dedi.

Son 10 yılda ikili ilişkileri geliştirmek için her türlü çabayı gösterdiklerini anlatan Orban, Macaristan’ın Kazakistan’ı her zaman güvenilir ve stratejik bir ortak olarak gördüğünü ifade etti.

Toplantıda Tokayev ve Orban, siyasi diyaloğun güçlendirilmesi ve ticari, ekonomik, insani ve kültürel işbirliğinin derinleştirilmesi konularını ele aldı.

İki ülke arasında eğitim alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Tokayev, görüşmede ayrıca Orban’a 1. Derece “Dostluk” Devlet Nişanı’nı da takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu