Ekonomi

KARDEMİR’den 1 milyar dolarlık yatırım hedefi

Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) 28. Olağan Genel Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bayraktar, KARDEMİR’in 2023-2028 yılları arasında yeni yatırımlara 1 milyar dolar yatırım yapmayı hedeflediğini açıkladı.

KARDEMİR 27. Olağan Genel Heyeti, Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan genel kurulun açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar, “Şirketimiz için 2022 yılını değerlendirdiğimizde 2014 yılı itibari ile 2022 nolu yüksek fırında yıllık üretim rekoru kırdık. Toplam 2,22 milyon ton ham çelik ve yine 2,14 milyon ton nihai ürün ürettik.Geniş profil üretiminde yarı mamul sürekliliğini sürekli yeni kalıp yatırımları ile sağlayarak üretim programlarını daha verimli hale getirdik. döküm tesisi Ray ve platin artefakt kümelerinde toplam 481 bin ton nihai ürün ürettik , demiryolu bağlantı elemanları üretiminde kullanılan nitelikli bobinler ile katma değerli çalışmaları portföyümüze kattık” dedi.

Bayraktar, 2022 yılında katma değeri yüksek işlerin ortasında yer alan profil satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 9, kalın rulo satışlarında yüzde 41, demiryolu tekerleği satışlarında ise yüzde 456 arttığını bildirdi.

Avrupa Birliği, Balkanlar, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Ortadoğu’nun ihracat pazarları olduğunu belirten Bayraktar, bu bölgelere yapılan satışlardan 45,5 milyon dolar ihracat geliri elde edildiğini söyledi.

2022’nin ilk yarısı ile ikinci yarısının mali açıdan birbirinden oldukça farklı geçtiğini belirten Bayraktar, “Yılın ilk yarısında, büyümenin olumlu etkisiyle hem kârlılığımızda hem de nakit akışımızda çok olumlu sonuçlar elde ettik. Öte yandan yılın ikinci yarısında Rusya-Ukrayna savaşının talep ve elektrik maliyetlerinin dünya ekonomisine, özellikle çelik branşına olumsuz yansımaları önemli olumsuzluklar yarattı. satışlarımız bir önceki yıla göre yüzde 85,6 artarak 27,4 milyar TL olarak gerçekleşti.2022 yılı konsolide FAVÖK’ü ton başına 135 dolar.Toplamda net kârımız 2,17 milyar TL oldu” dedi.

Bayraktar, “Sürdürülebilir Kardemir için sürdürülebilir üretim ilkesi, Kardemir’in odaklandığı en önemli konuların başında geliyor.” Bütçelenen 3. etap çevre yatırımları kapsamında planlanan 34 farklı yatırımın 18’ini tamamladık. Bu yıl 13 farklı çevre yatırımını tamamlamış olacağız” dedi.

“5 yılda 1 milyar dolar yatırım yapılacak”

Bayraktar, “Çevre yatırımlarımızın yanı sıra katma değeri yüksek çelik üretimini artırmak ve iş çeşitliliğini sağlamak amacıyla başlattığımız yeni pota ocağı, vakum tesisi, ek döküm makinesi gibi değerli yatırımlarımız, Bu yıl odaklanacağımız değerli projelerimiz de olacak.5 yılda 1 milyar dolara ulaşacak yeni yatırım hedefimizi siz değerli hissedarlarımızla paylaşmak isterim.”

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti. – KARABÜK

lalapasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu