Haber

İstanbul Barosu’ndan Jiyan Tosun açıklaması: Masumiyet karinesine aykırı

İstanbul Barosu, İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamada hedef gösterilen avukat Jiyan Tosun’a patlamadan iki gün sonra sahip çıktı. Avukata sahip çıkması konusunda eleştirilen baro idaresi yaptığı açıklamada, “Temel hak ve özgürlükler söz konusu olduğunda, hak savunucusu çizgisinden hiçbir zaman ödün vermemiştir ve vermeyecektir” dedi.

Baronun açıklaması şöyle: “İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 tarihinde yaşanan ve tüm ülkemizi hüzne boğan terör saldırısı sonrasında, bant genişliği daraltılmak suretiyle ülke çapında tüm yurttaşların internet erişimi uzunca bir mühlet engellenmiştir. Bu durum temel hak ve özgürlüklerden, bireylerin haberleşme özgürlüğünün ihlali niteliğindedir.

Aynı süreçte, Baromuz mensubu bir avukatın olayın faili olarak gösterilmek suretiyle afişe edilmesi, bireyin en temel haklarından olan, Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi ile Anayasa’da da kaynağını bulan masumiyet karinesine terstir. Lekelenmeme hakkına hukuksuz müdahaledir. Buna sebebiyet verenler hakkında gerekli soruşturma yapılmalıdır. İstanbul Barosu, tüm avukatlar ve yurttaşlarımız için, temel hak ve özgürlükler kelam konusu olduğunda, hak savunucusu çizgisinden hiçbir vakit ödün vermemiştir ve vermeyecektir.”

Ne olmuştu?

İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamada Zafer Partili Ahmet Taşkaya, İstanbul Barosu’na bağlı avukat Jiyan Tosun’u hedef göstererek bombalı saldırıda isminin geçtiğini iddia etti. Taşkaya kısa bir süre sonra Tosun’u gaye gösterdiği paylaşımını silse de Tosun’la ilgili amaç göstermeler devam etti. (HABER MERKEZİ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu