Haber

İngiliz Reuters Analizi: Kılıçdaroğlu’nun CHP’deki koltuğuna isim aranıyor

REUTERS

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hem birinci hem de ikinci turunda Recep Tayyip Erdoğan’ı geçemedi.

Kılıçdaroğlu’nun art arda aldığı seçim yenilgileri, partisinde liderlik tartışmasını ateşledi.

Kılıçdaroğlu baskı altında

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, “Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a yenilmesinin ardından baskı görüyor.”o yazdı.

Seçimlerde Erdoğan’ı mağlup edemeyen Kılıçdaroğlu’nun Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler öncesinde hem parti liderliğini hem de muhalefet ittifakını sürdürmenin zorluğunu yaşamaya başladığı belirtildi.

Hayal kırıklığına uğramış muhalifler değişiklik talep ediyor

Kılıçdaroğlu’nun “acil” olarak Türkiye’nin büyük şehirlerinin kontrolünü sürdürmeye yeniden odaklanması gerektiği vurgulandı.

Ancak (Kılıçdaroğlu’nun) Erdoğan’a yenilmesinin ardından birçok muhalefet mensubu ve destekçisi hüsrana uğradı. Liderlik değişikliklerini düşünüyorlar.

İyi Parti’de de tartışma var

CHP’nin Ankara’daki genel merkezinde iç değerlendirmelerin yapıldığına dikkati çeken, “CHP ve İYİ Parti’nin liderliklerine daha fazla dayanıp dayanamayacağı bilinmiyor.”ifadesi kullanıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, parti içi liderlik çabasında. “Mücadele Yeniden Başlıyor”Yaptığı açıklama da not edildi.

CHP’de liderlik tartışması

CHP içindeki tartışmanın büyük ihtimalle bu yaz yapılacak parti kurultayından önce başlayacağının altı çizildi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 kişilik masayı kurarak işbirlikçi bir lider imajı vermeye çalıştığı ancak masanın etrafındaki diğer partilerin başarıya çok az katkı sağladığına dikkat çekildi.

“İstanbul ve Ankara’yı kaybedebilirler”

bu durumdan “Ne kendileri için ne de Kılıçdaroğlu için hiçbiri oylarını artırmamış görünüyor.”Şunlar söylenerek alıntılanmıştır:

Kılıçdaroğlu, Mart ayında illeri elinde tutabilmek için aralarında HDP’nin desteğinin de bulunduğu, içinden çıkılmaz ittifakı ortada tutmaya çalışacak.

Muhalefet yeniden birleşemezse, 2019’daki zaferler tersine çevrilebilir. İstanbul’u ve hatta Ankara’yı kaybedebilirler.

Muhalefet 20 yıldır değişmedi, sürpriz yok

Kılıçdaroğlu’na oy veren 24 yaşındaki Buğra Öztuğ, Reuters’e şunları söyledi: “Muhalefet aynı hükümete karşı 20 yıldır değişmediği için sürpriz bir sonuç olmadı.”söz konusu.

Öztuğ’un açıklamaları “Üzgünüm ve hayal kırıklığına uğradım ama umutsuz değilim.”o bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu