İş

İlk Fırsat Programı 8. Dönem başvuruları 2 Temmuz’a kadar devam edecek.

Şevket Sabancı’nın vizyonuyla işverenlerin az tanıdığı üniversitelerden yeni mezun olan gençlere fırsat eşitliği sağlamayı amaçlayan İlk Fırsat Programı’na başvurular yoğun ilgi üzerine 2 Temmuz Pazar gününe kadar uzatıldı.

Programın sekizinci döneminde 50 yeni mezuna sivil toplum kuruluşlarında ilk iş fırsatı sunulacak.

2000 yılında merhum Şevket Sabancı ve ailesi tarafından kurulan Türkiye’nin önde gelen yatırım şirketlerinden Temel Holding ve toplumsal fayda odaklı yatırım birimi Temel Sosyal; 2015 yılından bu yana gençler ve istihdam üzerinde sürdürülebilir ve ölçülebilir bir etki yaratıyor. Bugüne kadar 30 binin üzerinde başvuru alınmış, ‘Eşit Sosyal Fırsat Sağlar’ Şevket Sabancı Vizyonu ile İlk Fırsat, Güzel Sabancı ile İngilizce Fırsatım Güçlendirme ve Şevket Sabancı mottosu ile yürütülen Lisansüstü Programları; İş hayatına özgüvenli, donanımlı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak adım atmalarını amaçlar.

İşverenlerin az tanıdığı devlet üniversitelerinden yeni mezun olanların STK’larda 12 ay tam zamanlı olarak çalışmasını sağlayan Şevket Sabancı Vizyonlu İlk Fırsat Programı, Temel Sosyal’in vizyonunu paylaşan 41 kurum tarafından destekleniyor. programı; Gençlere kurumsal bağlantı, finans ve muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak geliştirme/iş geliştirme gibi STK’larda ve özel şubelerde iş deneyimi kazandırılırken, 250 gençlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlanacak. İlk Fırsat Akademisi. Saatlerin üzerinde eğitim ve mentorluk fırsatları sunulmaktadır.

Bugüne kadar 23 binden fazla başvuru alan Şevket Sabancı Vizyonlu İlk Fırsat Programı kapsamında; Çevre, sağlık, eğitim, kültür-sanat, çocuk, engelliler, gençlik, insani yardım, sosyo-ekonomik kalkınma ve cinsiyet eşitliği alanlarında toplum yararına çalışan 40 STK’da 250 genç istihdam edildi. Şevket Sabancı’nın Vizyonu ile İlk Fırsat Programı, sivil toplum kuruluşlarına nitelikli iş gücü ve kaynak sağlarken, gençlerin farklı meslek kümelerinde sivil toplum bölümünün dinamiklerini keşfetmelerine olanak sağlıyor.

Esas Sosyal’in ilk yatırım programı olan Şevket Sabancı, Vizyonu ile İlk Fırsat’ın 8. yılında bulunmaktan gurur duyduğunu söyledi. Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı ; “ Son birkaç yılda teknolojide, yaşam tarzlarımızda ve iş yapma şeklimizde birçok değişiklik oldu. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada hala değişmeyen bir şey var, o da “Eşitsizlik”. Tüm dünya ülkeleri, ülkemizdeki kamu otoriteleri ve çeşitli branşlarda hizmet veren birçok kurum, toplumsal eşitsizliğin farklı paylara yayılmasını önlemek için var gücüyle çalışmaktadır. Ülkemizdeki gençlerin akranlarıyla eşit koşullarda istihdama dahil olmaları için de sorumluluk aldık. 2016 yılında rahmetli babam Şevket Sabancı önderliğinde başlattığımız Şevket Sabancı Vizyonlu İlk Fırsat Programı ile 250 gencimiz sosyal sorumluluk bilincine sahip bireyler olarak istihdama katıldı. Sosyal çalışmalarımızın ve yarattığımız sosyal etkinin sürdürülebilirliğine özen gösterir, attığımız her adımın yol gösterici olacağına inanırız. Temel Holding olarak gençlerin yanındayız” 

Şevket Sabancı’nın Vizyonu ile İlk Fırsat Programı’ndan genç mezunların %100’ü 6 ay içinde iş bulurken, mezunların %36’sı STK ekiplerinde çalışmayı tercih ediyor. Programı başarıyla tamamlayan genç mezunlar, ilk fırsat deneyimlerini paylaştıkları kişilerle birlikte mezunlar ağının bir modülü haline gelir, iletişim halinde olur ve programın yeni katılımcılarına akran mentorluğu sağlar.

 

Başvuru detayları;

2023 yılında gençlere 50 fırsat daha kazandıracak olan programa kabul edilen adaylar, 1 Eylül 2023 tarihinde göreve başlayacak.

Başvuruları 2 Temmuz’a kadar devam edecek olan Programa başvuru yapacak adaylar;

  • Herhangi bir devlet üniversitesinden Haziran 2022 ve sonrasında mezun olmak
  • Diploma notu 4’lü sisteme göre en az 2,5 / 100’lük sistemde 65 puan ve üstü
  • Daha önce tam zamanlı bir işte çalışmıyor olmak (Stajlar bu kapsama dahil değildir)
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

Programa katkıda bulunabilecek ve programdan yararlanabilecek niteliklere sahip olmaları beklenmektedir.

Sivil toplum kuruluşlarında veya kulüp faaliyetlerinde gönüllü olarak görev almış gençlerin öncelikli olarak değerlendirileceği programa yalnızca bir pozisyon için başvuru yapılabilecektir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu