Ekonomi

Finans sektörü 120 günde 1 milyon siber saldırıyla karşı karşıya

WATERLOO, ON – BlackBerry Limited (NYSE: BB; TSX: BB) bugün, küresel finans sektörüne karşı endişe verici bir siber saldırı oranı kaydeden en son Küresel Tehdit İstihbarat Raporu’ndan elde edilen bulguları açıkladı. Şirketin Tehdit Araştırma ve İstihbarat ekibi, Eylül ayından Aralık 2023’e kadar geçen 120 günlük süre zarfında, “bir milyon kesikle ölüm” olarak tanımladıkları bir milyon saldırıyı belgeledi.

Rapor, BlackBerry’nin yapay zeka destekli siber güvenlik çözümlerinin dakikada ortalama 3,7 yeni kötü amaçlı örnek yakalamasıyla yeni kötü amaçlı yazılımlarda %27’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Bu, bir önceki raporlama dönemindeki 2,9 örneğe göre bir artışa işaret ediyor. Veriler, sektörle ilgili siber saldırıların %62’sinin devlet, finans, sağlık ve iletişim gibi kritik altyapı sektörlerini hedef aldığını göstermekte ve bu temel hizmetlere yönelik artan riski vurgulamaktadır.

Ticari işletmeler de önemli bir tehditle karşı karşıyadır; tüm saldırıların %33’ü perakende, imalat, otomotiv ve profesyonel hizmetler gibi sektörleri hedef almıştır. Bu saldırıların yarısından fazlası bilgi çalan kötü amaçlı yazılımlar içeriyor ve saldırganların hassas verilere erişme niyetinin altını çiziyor.

Siber tehditlerdeki artış hem kötü şöhretli çetelere hem de güvenlik açıklarından ve yanlış yapılandırmalardan yararlanan Hizmet Olarak Kötü Amaçlı Yazılım gruplarına bağlanıyor. Raporda ayrıca yeni Sıfırıncı Gün açıklarının fidye yazılım çeteleri tarafından hızla silaha dönüştürüldüğüne dikkat çekilerek sağlam siber güvenlik önlemlerinin aciliyeti vurgulanıyor.

BlackBerry Tehdit Araştırma ve İstihbarat Başkan Yardımcısı Ismael Valenzuela’ya göre, “Giderek karmaşıklaşan bu sorunla mücadele etmek için geleneksel tespit yöntemlerinin tek başına yeterli olmadığı çok önemli bir noktaya ulaştık.” Geleneksel güvenlik önlemlerinden kaçmaya çalışan sofistike tehditlere karşı tespit ve savunma için birincil araç olarak yapay zekanın gerekliliğini vurguladı.

BlackBerry ekibi ileriye dönük olarak, 2024 yılında kritik altyapı ve diğer kârlı sektörlere yönelik saldırıların artmaya devam edeceğini öngörüyor. VPN cihazlarının ulus-devlet düzeyindeki tehdit aktörleri için birincil hedef olmaya devam edeceğini tahmin ediyorlar ve tedarik zinciri siber saldırılarında bir artış bekliyorlar. Asya-Pasifik bölgesi, Çin ve Kuzey Kore’den gelen finansal amaçlı saldırıların arttığını görebilir.

Akıllı güvenlik yazılımları ve hizmetleriyle tanınan BlackBerry, siber güvenlik, güvenlik ve veri gizliliği sorunlarını ele almak için yapay zeka ve makine öğrenimini içeren çözümler sunmaktadır.

Bu rapor BlackBerry Limited’in basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu