Ekonomi

Eter kripto artışına öncülük ederken dolar sabit kaldı

ABD doları Salı günü Asya’daki erken işlemlerde sabit kalırken, yen 156 seviyesinin ötesinde zayıflık gösterdi. Yatırımcılar Federal Rezerv’in yıl içinde olası faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini korurken piyasa hareketleri sınırlı kaldı.

Kripto para piyasalarında eter, spot eter borsa yatırım fonları (ETF’ler) için ABD düzenleyici onayı beklentilerinin artmasıyla önemli bir ralliye öncülük etti. Dijital para birimi, Kasım 2022’den bu yana en büyük günlük yüzde kazancına işaret eden bir önceki seansa göre yaklaşık %14’lük bir artışla %5’in üzerinde bir sıçrama kaydederek 3.691,80 $’a yükseldi.

Doların yen karşısındaki %0,07’lik hafif kazancı 156,37 yenlik bir kurla sonuçlandı. Yen’in son seanslardaki dar aralığına rağmen, para birimi Japon yetkililerin müdahale olasılığından ve ABD ile Japonya arasındaki önemli faiz oranı farklarından etkilendi.

Euro %0,03’lük küçük bir artışla 1,0860$’a yükselirken, İngiliz Sterlini de %0,03’lük bir artışla 1,27095$’a yükseldi. Bu hafta ABD’den önemli bir ekonomik veri gelmemesi nedeniyle piyasaların odağı, Nisan ayında tüketici fiyat baskılarının azaldığını gösteren verilere rağmen son dönemde politika değişikliklerine temkinli yaklaşılması gerektiğini savunan Federal Rezerv yetkililerinin yorumlarına kaydı.

Commonwealth Bank of Australia’da (OTC:CMWAY) döviz stratejisti olan Carol Kong, Fed yetkililerinin öncelikli mesajının faiz indirimleri konusunda sabırlı bir yaklaşımın sürdürülmesi olduğunu belirtti. Buna rağmen, piyasanın faiz indirimlerine ilişkin beklentileri devam ediyor ve Eylül ayından itibaren iki faiz indirimi öngörülüyor.

Diğer döviz haberlerinde, Yeni Zelanda doları 0,6107 dolarda nispeten sabit kaldı ve Avustralya doları, piyasanın Avustralya Merkez Bankası’nın Mayıs ayı toplantı tutanaklarını beklemesi nedeniyle %0,1 artışla 0,6674 dolara yükseldi.

Doları diğer önemli para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında takip eden ABD doları endeksi 104,61’de değişmedi.

Bitcoin de %3’ün üzerinde bir artışla 70.000 $ seviyesini aştı ve son fiyat 71.259 $ olarak kaydedildi.

Kripto para piyasasındaki son yükseliş, bitcoin ETF’lerinin daha önce listelenmesinin ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yakında spot eter ETF’lerini onaylayabileceği yönündeki spekülasyonlara bağlanıyor. Analistler, SEC’in düzenleyici kararlarına ilişkin spekülasyonların yanı sıra, kripto para birimlerine yönelik yenilenen ilginin katalizörü olarak geçtiğimiz Çarşamba günü açıklanan olumlu makroekonomik verilere işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu