Haber

Eskişehir’de 22 Bin Bina Hızlı Değerlendirme Yöntemiyle İncelenecek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), Odunpazarı Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi arasında imzalanan protokol kapsamında Odunpazarı ve Tepebaşı bölgelerindeki 22 bin bina ‘hızlı değerlendirme yöntemi’ ile incelenecek . Sazova Mahallesi’nde saha çalışması başladı.

Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi çalışmaları kapsamında EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Orkun Kılıç, Eskişehir’in yapı stokunun envanterinin çıkarılması ve sarsıntı riski açısından bina güvenliğinin değerlendirilmesi. şubatta imzalandı

Protokol ile İnşaat Mühendisleri Odası’nda (IMO) duyuru yapılarak uygulama kurallarını karşılayan mühendislere Anadolu Üniversitesi, ESOGÜ ve ESTU İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından protokolün temellerine ilişkin teknik eğitimler verildi. Daha sonra yapılan inceleme sonucunda başarılı olan mühendisler söz konusu görevi yerine getirmek üzere görevlendirilmiştir.

IMO bünyesinde işe alınan mühendisler, eğitimlerin tamamlanmasının ardından Sazova Mahallesi’nde saha çalışmalarına başladı. İki kişilik ekipler halinde görev yapan mühendisler, tüm mahallelerde envanter oluşturmak için çalışmalarını yürütüyor. Çalışmalar sırasında vatandaşlar da mühendislere yardımcı olarak sürece katkı sağlıyor. Yetkililer, mahallelerde incelemelerin kesintisiz devam edeceğini bildirdi.

İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi, çalışan mühendislerin kimlik kartlarının sorgulanabileceğini paylaşarak, şu açıklamayı yaptı:

“Vatandaşlarımız ayrıca IMO’yu veya belediyelerimizi arayarak, üzerlerinde görevli kimlik kartları bulunan mühendislerimizin görev ve isimlerini sorgulayabilirler. Bu incelemeler, 6699 sayılı Kanun’un uygulama yönetmeliğinde Riskli Binaların Tespiti Esaslarında belirtilmiştir. 6306 sayılı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanmıştır.Hızlı yöntemlerle yapılmaktadır.İşler bina bazında ‘riskli veya değil’ anlamına gelmeyecek olup, genel ölçekli bir önceliklendirme çalışmasıdır.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu