Teknoloji

Elon Musk, AI Grok’un Görseli İşleyebilen Sürümünü Duyurdu

Teknoloji şirketleri sahibi Elon Musk’ın OpenAI’ye rakip olarak kurduğu xAI, yapay zeka modeli Grok’un görsel bilgileri işleyebilen ilk sürümünü paylaştı.

Musk tarafından kurulan OpenAI rakibi xAI platfomu, yapay zekası Grok’un görsel bilgileri işleyebilen ilk sürümünün tanıtımını yaptı. Grok-1.5V yapay zeka botu, şirketin sadece metin değil, aynı zamanda belgeler, diyagramlar, ekran görüntüleri, grafikler ve fotoğrafları da işleyebilen ilk nesil multimodal yapay zeka modeli olarak görücüye çıkarıldı.

xAI platformu yaptığı duyurusunda, Grok’un yeteneklerinin gerçek dünyada nasıl kullanılabileceğine dair bazı örnekleri aktardı. Bu verilen örneklere göre, Grok’a bir akış şemasının fotoğrafını gösterip bunu Python koduna çevirmesini, bir çizime dayanarak bir hikaye yazmasını ve hatta anlayamadığınız bir meme’i açıklamasını yapabiliyor.

xAI Testlerde Rakiplerini Geçmeyi Başardı

Gelen yeni sürüm, şirketin Grok-1.5’i tanıtımından sadece birkaç hafta sonra gelmişti. Bu yeni modelin, selefine göre kodlama ve matematikte daha iyi olmanın yanı sıra, belirli sorguları daha iyi anlamak için daha fazla kaynaktan gelen verileri kontrol edebildiği, daha uzun bağlamları işleyebilecek şekilde tasarlandığı vurgulanıyor. xAI platformu, ilk test kullanıcılarının ve mevcut kullanıcılarının yakında Grok-1.5V’nin yeteneklerinden yararlanabileceğini söylese de kullanıma sunulacağı zaman konusunda kesin bir tarih paylaşmadı.

Marka, Grok-1.5V’yi tanıtmanın yanı sıra RealWorldQA adını verdiği bir kıyaslama veri setini de duyurdu. Firmanın açıklamasına göre, kullanıcılar RealWorldQA’nın 700 görselinden herhangi birini yapay zeka modellerini değerlendirmek için kullanabilir. Her öğenin kolayca doğrulanabileceği ve Grok gibi çok modlu modelleri zorlayabilecek sorular ve cevaplar içerebilecek. xAI platformu, ayrıca teknolojisinin RealWorldQA ile OpenAI’ın GPT-4V ve Google Gemini Pro 1.5 gibi rakiplerine karşı test edildiğinde en yüksek puanı aldığının iddiasını ortaya attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu