Yaşam

Ege Üniversitesi ile Tokyo Metropolitan Üniversitesi’nden örnek akademik iş birliği

Ege Üniversitesi (AB) ile Japonya’daki Tokyo Metropolitan Üniversitesi arasındaki akademik işbirliği, iki ülkeden yeni araştırmacıların katılımıyla devam ediyor. AB Güneş Enerjisi Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Şule Erten Ela’nın 2017 yılında Tokyo Metropolitan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Hidrojen Enerjisi Konferansı”na konuşmacı olarak davet edilmesiyle başlayan işbirliği yedi yıldır kesintisiz devam ediyor.

Uygulamalı Kimya Profesörü, Tokyo Metropolitan Üniversitesi. Yuji Kubo ile partneri arasındaki karşılıklı güven ve uyumun uzun soluklu akademik iş birliklerine de yansıdığını belirten Prof. Perovskite güneş pillerinde yeni malzemelerin geliştirilmesi ve güneş pili performansının iyileştirilmesi konusunda Kubo ile birlikte çalışıyoruz. Tokyo Metropolitan Üniversitesi, organik güneş pillerinde araştırma ve eğitim yapmak üzere iki öğrenciyi, Yuta Higashino ve Tomoyuki Arai’yi çalışma kümemize gönderdi. Başarılı çalışmaların ardından Yuta Higashino ülkesine döndüğünde Japonya’da güneş pilleri alanında bir şirkette çalışmaya başladı. Tomoyuki Arai yakında doktorasını tamamlayacak. Bu yıl Tokyo Metropolitan Üniversitesi, perovskite güneş pilleri ve organik güneş pilleri alanında araştırma ve eğitim yapmak üzere çalışma kümemize Airi Suzuki adlı bir öğrenci gönderdi. Perovskite güneş pillerinde etkili olan yeni malzemeleri sentezleyen Airi Suzuki, bu malzemeleri Perovskite Solar Piller üzerinde çalışacak. Verimliliği yüzde 25,7’ye ulaşan Perovskite Güneş Pilleri, yeni nesil güneş pilleri arasında en çok parıldayan teknoloji olarak geçiyor.”

“Japonya ile iş birliği içinde perovskit güneş pilleri geliştireceğiz”

Tokyo Metropolitan Üniversitesi tarafından Ege Üniversitesi’ne araştırmacı gönderilerek desteklenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirten Prof. Farklı kültürlerin kaynaşması enstitüdeki tüm araştırmacıların gelişimi için iyi bir fırsat yaratıyor. Mevcut süreçte Japonya ile iş birliği içinde perovskit güneş pilleri geliştirmeyi hedefliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

erganihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu