Haber

Brüksel, Avro Bölgesi için büyüme tahminini düşürdü

Avrupa Birliği Komitesi, Avro Bölgesi’ne ilişkin ekonomik büyüme iddiasını düşürdü. Komitenin açıkladığı yaz varsayımında, resmi para biriminin euro olduğu 20 ülkede 2023 yılında gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 0,8 oranında artacağı öngörülüyordu. Alman ekonomisinin yüzde 0,4 oranında küçüleceği iddia edildi.

AB Yönetim Kurulu, mayıs ayında yayınladığı bahar varsayımında daha iyimser bir tablo çizmiş, Ukrayna savaşının etkisiyle elektrik fiyatlarında yaşanan şokun atlatıldığı belirtilmişti. Kurul, bahar döneminde yaptığı açıklamada Avro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin yüzde 1,1; Almanya’nın 2023 yılındaki ekonomik büyümesinin yüzde 0,2 olacağı tahmin ediliyordu.

Brüksel’den bugün yapılan açıklamada, “Birçok ürün ve hizmette yüksek olan ve yükselmeye devam eden tüketici fiyatlarının, bahar tahminlerinde beklenenden daha yüksek fiyatlara yol açtığı” kaydedildi. Bu durumun elektrik maliyetlerinden bağımsız olduğu ve Euro ülkelerindeki güçlü işgücü piyasasına rağmen geçerli olduğu kaydedildi. İklim krizinin yol açtığı olağanüstü hava olaylarının da ekonomiyi olumsuz etkilediğine dikkat çekildi.

Avrupa Birliği Komitesi Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “AB ekonomisi, salgın ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik kışkırtılmamış saldırganlık savaşı nedeniyle iki büyük şok yaşadı.” Yüksek enflasyon oranlarının ekonomi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirten Dombrovskis, “Rekor düzeyde düşük işsizlik rakamlarına sahip güçlü işgücü piyasası ve fiyat baskısının hafiflemesi sayesinde ekonomik büyüme, zayıf bir dönemden sonra gelecek yıl bir miktar toparlanacaktır.”

AB Komisyonu bu eğilimin gelecek yıl değişeceğini tahmin ediyor. Avro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin yüzde 1,3 olacağı tahmin edilirken Almanya için bu tahmin yüzde 1,1. Komisyon, Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede bu yıl için yüzde 0,8, gelecek yıl için ise yüzde 1,4 büyüme öngörüyor.

AFP, dpa/EC, Birleşik Krallık

habergolcuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu