Haber

Brezilya Devlet Başkanı Lula: ABD savaşı teşvik etmeyi bırakmalı

Brezilya Devlet Lideri Luiz Inácio Lula da Silva, Çin ziyaretinin sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Lula, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin savaşı teşvik etmeyi bırakıp barıştan bahsetmeye başlaması gerektiğini vurguladı.

Brezilya Devlet Başkanı Lula, ziyareti kapsamında Çinli yetkililerle temaslarda bulundu. Lula, temaslarını tamamladıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ukrayna-Rusya savaşında barışı sağlayacak ülkeler kümesinin oluşturulması gerektiğini ifade eden Lula, “Barış yolunu bulmaya istekli ülkeler kümesi oluşturmak gerekiyor. Avrupalılarla görüştüm. Amerikalılarla konuştum ve dün onlarla konuştum. Peki bu savaşı bitirmeye kim yardım edebilir? “Ülkelerden oluşan bir komite oluşturabilir ve savaşı bitirmeyi tartışabiliriz. Rusya Devlet Başkanı ile görüşmek sabır ister, Ukrayna Devlet Başkanı ile görüşmek de sabır ister ama her şeyden önce silah sağlayan ve savaşı destekleyen ülkeleri durdurmaya ikna etmek gerekir” dedi.

ABD’nin savaşı teşvik etmeyi bırakması gerektiğini ifade eden Brezilya Devlet Başkanı Lula, “Çin’in çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum, Çin’in muhtemelen en değerli role sahip olduğunu tekrarlıyorum. , Amerika Birleşik Devletleri savaşı teşvik etmeyi bırakıp barış hakkında konuşmaya başlamalı. Avrupa Birliği de barış hakkında konuşmaya başlamalı ki Putin ve Zelensky’yi barışın herkesin çıkarına olduğuna ikna edebilelim. Bence bu mümkün. Bu kolay bir şey değil. Biliyorsunuz ki aile kavgası çok zordur, başlayınca nasıl biteceğini bilemeyiz ve savaş bire birdir” dedi. “HERKESİN NİYETİ İYİ OLMALI”

Lula, savaşın sona ermesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski ve ABD’nin iyi niyetli olması gerektiğini belirterek, “Şu anda sabırlı olmak gerekiyor. Barışa istekli ülkeler bulmak gerekiyor. Brezilya istekli, Çin istekli. “Bence başka müttefikler aramalı ve taraflara yardımcı olabilecek insanlarla müzakere etmeliyiz. Bence Avrupa Birliği ve ABD iyi niyetli olmalı, Putin iyi niyetli olmalı, Zelensky iyi niyetli olmalı ki dünyada barışı hemen şimdi yeniden tesis edebilelim.”

haber-catak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu