Haber

BM’den Erdoğan, Putin ve Zelensky’ye mektup

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasını ve genişletilmesini isteyen bir mektup gönderdi. Guterres, mektubu New York’ta görüştüğü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a teslim etti.

Benzer mektupların Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da gönderildiği açıklandı. Guterres ile görüşmesinin ardından Rus Tass haber ajansına konuşan Lavrov, Tahıl Koridoru Anlaşmasının uzatılmasına ilişkin müzakerelerde fazla ilerleme kaydedilemeyeceğini söyledi.

Daha önce BM Güvenlik Konseyi toplantısında Batılı ülkelerin temsilcileriyle görüşen Lavrov, bazı üye devletlerin BM yerine ‘kendi kurallarına göre düzen’ kurma çabaları nedeniyle örgütün derin bir krize girdiğini söylemişti. Şart.

Ukrayna ve Rusya’nın tahıl ürünlerini dünya pazarlarına ulaştırması için bir mekanizma oluşturulmasını öngören Temmuz 2022’de varılan Tahıl Koridoru Anlaşması sayesinde milyonlarca ton Ukrayna tahılı Türk Boğazlarından geçerek piyasaya sunuldu. Ancak şu anda Rusya’nın tahıl ve gübre, amonyak gibi ürünlerinin ihracatına başlamamış olması Moskova’nın tepkisini çekti. Rusya, Tahıl Koridoru Anlaşmasını Mart’ta 120 gün yerine sadece 60 gün uzattı ve sorunların çözülmemesi halinde 18 Mayıs’ta sona erecek olan anlaşmayı uzatmamakla tehdit etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Tahıl konusu tüm dünya için önemli, Rusya’nın taleplerini karşılamak için çalışıyoruz, çabalarımızı yoğunlaştırdık. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu