Haber

Antalya’da orman yangınları için hazırlıklar tamamlandı

Havaların ısınmasıyla birlikte Akdeniz ve Ege kıyılarında çıkan orman yangınlarına karşı araç ve ekipler hazırlandı. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, “Geçen yıl 178 yangında 200 hektar, 2021’de 60 bin hektar alan yandı. Daha dikkatli olursak ve bu işin önemini anlarsak daha büyük felaketler yaşamayız.”

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla Mayıs-Ekim ayı ortasında kabul edilen orman yangını dönemi öncesi hem olası yangınlarda kullanılacak ekipman hazırlıklarını hem de işçilerin işe alım ve eğitimlerini büyük ölçüde tamamladı. hava. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, hazırlıklar hakkında bilgi vererek vatandaşları davet etti.

GRUPLAR MAYIS AYININ PİSİTİYLE GÖREV ALANINDA Orman yangınları için riskli sezonun Ramazan Bayramı’nın ardından Mayıs ayında başlayacağını açıklayan Vedat Dikici, “En riskli dönem Mayıs-Ekim ayları arası. Orman yangınları kışın çıkıyor. , müdahale ediyoruz.Kış döneminde bölgemizde 15’e yakın yangın çıkıyor.Ancak asıl dönem Mayıs-Ekim ortası.Hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz.Tüm personelimizi eğitiyoruz.Tüm araç ve gereçlerimizi organize ettik. Orman Genel Müdürlüğü 12 yeni su pompasına destek gönderiyor yerlerini belirledik.İşçi alımı için tekrar ihaleye çıkacağız yetersiz yerlere özel gruplar kurulacak ve tamamlayacağız.Mayıs ayının prestiji ile yerde konuşlanacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.” VATANDAŞLARA DUYARLILIK ÇAĞRISI Mayıs ayında itfaiye uçağı, helikopter gibi hava araçlarının geleceğini kaydeden Vedat Dikici, bu yıl ilk kez uygulanan bir yöntemi de şöyle anlattı: “Bu yıl nisan ayında ilk kez çalıştı. Muğla’da saat başı ödenmek şartıyla hazır. İhtiyaç halinde. Mevsimi beklemeden sadece her türlü tedbiri alıyoruz. Vatandaşlarımızın da bize yardımcı olmasını temenni ediyoruz. Açıkta ateş yakmayın. .Özellikle tarla temizliği gibi konularda biraz daha titiz olalım.Havalar orman yangını için riskli olduğunda birbirimizi uyaralım.Umarım güzel bir yaz geçiririz.Çünkü 2021’de yaşadığımız felaketi yaşamak istemiyoruz. Herkes üzerine düşen sorumluluğu üstlenirse, bu konuda herkes duyarlı olursa, umarız daha verimli bir dönem geçiririz.” YANAN ORMANDAN DAHA İYİ BİR ORMAN ÇIKIYOR

2021 yılında Manavgat, Akseki, Alanya, Gündoğmuş ve İbradı olmak üzere 5 ilçede 60 bin hektar arazinin küle dönüştüğü büyük orman yangınını hatırlatan Vedat Dikici, bu bölgede ağaçlandırma çalışmalarının da tamamlandığını duyurdu. Dikici, “Çok ulaşılmaz, dik, yol yapamadığımız, doğanın izin vermediği yerler var. Onun dışındaki yerlerde çalışmalarımız bitti. Çok güzel genç fidanlar ortaya çıktı. Diktiğimiz fidanlar ve Ektiğimiz tohumlar çok güzel. Ramazan Bayramı’nın ardından bölgeye bir gezi düzenleyeceğiz ve tüm Türkiye’ye bir gezi düzenleyeceğiz. “Doğa yeniden yeşeriyor ve çok güzel bir tarla oluşuyor. Nitekim beklediğimizden daha fazla yeşillik var, fidanlarımız çok sağlıklı. Yanan ormanlardan daha düzgün bir orman çıkıyor diyebilirim” dedi.

artukluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu