Haber

Almanya’ya iş başvurusunda bulunan mühendis, sınır dışı edildiğini öğrendi

Hiç gitmediği Almanya’dan sınır dışı edildiğini iş başvurusu sırasında öğrendi.

MEKATRONİK mühendisi Mustafa Aydın (41), iş başvurusunun kabul edilmesi ve vize başvurusunun ardından Almanya’da dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketi ile sözleşme imzaladı. Ancak Alman yetkililer, daha önce Almanya’ya hiç gitmemiş olan ve ilk pasaportunu 2006 yılında alan Aydın’a, “Sizi 2001 yılında sınır dışı ettiğimizi tespit ettik” diyerek vize vermedi. Aydın, “2001 yılında 18 yaşındaydım. O dönemde üniversitede burslu okuyordum.”

Mekatronik mühendisi Mustafa Aydın, 2005 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra bir savunma sanayi firmasında çalışmaya başladı. Aydın, iş başvurusunun kabul edilmesinin ardından geçen yıl ağustos ayında Almanya’da dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketlerinden biriyle sözleşme imzaladı. Aydın daha sonra Almanya’ya vize başvurusunda bulundu. Aydın, bir süre bekledikten sonra Almanya’daki Federal Dışişleri Bakanlığı’na başvurdu ve “Sizi 2001 yılında sınır dışı ettiğimizi tespit ettik. 5 gün içinde bize savunmanızı yazın” cevabını aldı. Daha önce Almanya’ya hiç gitmemiş olan ve ilk pasaportunu 2006 yılında alan Aydın, savunmasını Türkiye’den aldığı ve sınıra girip çıkmadığını belirten belgelerle birlikte Alman yetkililere gönderdi. Aydın üzerinden yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen bir sonuç alamadı.

‘Başıma kaynar su döküldü’

‘Avrupa Birliği Mavi Kart Vize Programı’ ile Almanya Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunduğunu belirten Aydın, “Aldığım cevap beni şok etti. 2001 yılında 18 yaşındaydım. O dönemde okuyordum. Burslu bir üniversitede, Hudut Kapıları Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele Genel Müdürlüğü’nde.” Ne için başvurdum? Bilgim dışında herhangi bir giriş çıkış olup olmadığını öğrenmek istedim. Girmediğimi, çıkmadığımı biliyorum ama ‘Kayıtlarda bu da var mı?’ diye sordum. Oradan giriş çıkış kaydının olmadığına dair belge aldım. Alman yetkililere bu belgeyle, sınır dışı edildiğim iddialarına konu olan 2001 yılındaki hayatımı gösteren belgelerle, sabıka kaydımın olmadığını, nasıl bir insan olduğumu ve işimi anlatan bir e-postayla yanıt verdim. hayat. İddialara yanıt verdim. Buna göre 2001 yılında sınır dışı edilmem gerçekleşti. Ben onlara ‘Türkiye’de kimlik numaralarını kullanıyoruz’ dedim. Kimlik numarasının eşleştiğinden emin misiniz? Başka şeyler müdahale edebilir ama kimlik numarası müdahale etmez.’ Fotoğraf ve parmak izi de verdim. Bu konuyla ilgili kendilerine fotoğraf ve parmak izi de verdim. “Herhangi bir bilgi paylaşmadılar” dedi.

‘HEM MADDİ HEM MANEVİ OLARAK ÇOK yıprandım’

Ağustos 2023’te Almanya’da bir şirkette çalışmaya başlamayı planladığını kaydeden Aydın, “Aradan 6 ay geçti. Bu süreçte mağdur oldum. İş kabul ettim, hatta bavulumu bile buna göre hazırladım. Durum bu, konuyu dile getirmeden kısa bir süredir burada bir firmayla çalışıyorum.” Bir süre işe gidip onları mağdur etmek istemedim. Ben bu dönemde beklemeyi tercih ettim. Kendi konularımla ilgili makaleler okuyarak ve çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim ve Almanca çalıştım. Bu bilinmezlik nedeniyle 6 aylık süreçte hem maddi hem de manevi olarak çok yıprandım. Bu konuyla ilgili bir şey var mı? “Cevap gelmedi. Bunun insan haklarına uygun şekilde çözülmesinin temel bir hak olduğunu düşünüyorum. Kimse böyle bir şeyin mağdur edilmesini istemez” dedi. Aydın, 2006 yılında Türkiye’de çalışma hayatına başladıktan sonra Fransa’da bir firmayla anlaşma yaptığını, Almanya tarafından kara listeye alındığı gerekçesiyle Fransa’ya vize başvurusunun kabul edilmediğini söyledi. “O dönemde Almanya tarafından neden kara listeye alındığımı öğrenmek için başvuruda bulundum. Oradaydım. Ancak bir cevap alamadım. O dönemden sonra iş amacıyla Amerika, İtalya, Hollanda gibi ülkelere gittim ve herhangi bir vize sorunuyla karşılaşmadım. Şimdi, yıllar sonra hiç gitmediğim Almanya’dan sınır dışı edildiğimi öğreniyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu