Ekonomi

Alanya’da konut sahibi yabancılar mülklerini günlük ve aylık kiraya veriyor

Antalya’nın Alanya ilçesinde yabancıların aldıkları daireleri günlük veya aylık kiraya veriyor. Bu sistemin ilçeye zarar verdiğini söyleyen Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Başkanı Özgür Erbaş, bina yöneticilerinin bilinçlendirilmesinin ve tüm kurumların bu konuda denetim yapması gerektiğini söyledi.

Antalya’nın kıymetli turizm ilçelerinden Alanya’da yabancı ülke vatandaşlarının konut satışı gün geçtikçe artıyor. 100’ü aşkın ülkeden insanın yaşadığı ilçede yabancı ülke vatandaşları son yıllarda aldıkları konutları ise günlük ve aylık olarak kiraya vermeleri belirlendi. Yerleşik yaşayan yabancıların ülkelerine döndüklerinde konutlarını kiraya verdikleri belirtilirken, yurt dışında yaşayan konut sahiplerinin Alanya’ya gelmedikleri devirlerde konutlarını kiraladıkları öğrenildi. Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Lideri Özgür Erbaş, kira gelirlerinin yüksek olması nedeniyle Rusya ve Ukrayna Asıllı konut sahiplerinin bu teşebbüste bulunduğunu belirtti. Emlakçılar ile anlaşılması halinde kontrat yapıldığını vurgulayan ALEMDER Lideri Erbaş, kiraya verilen dairenin faturalandırıldığını ve emlakçının vergi ödediğini söyledi. Bu durumun problemli olduğunu belirten Erbaş, “Gelen insanları bilmiyoruz. Özellikle bazı günlük kiralama yapan siteler var. Başka ülkeden geliyor. Günlük apart gibi otel gibi tutuyorlar. Kimin olduğunu bilmeden, denetim yok. Kalan insanlar apartmana uygun insanlar mı değil mi? Bunun denetlenmesi gerekiyor” dedi.

“Alanya’ya hem vergi olarak hem de demagojik yapı olarak zararı var”

Bu durumun ziyanlarını anlatan Erbaş, günlük kiralık daire işletmenin prosedürlere bağlı olduğunu söyledi. Kontrollerin arttırılması vurgusunda bulunan ALEMDER Lideri Erbaş, “Pansiyoncular Odasına, Kimlik Bildirim Sistemine kayıt olmanız lazım. Giren her kişiyi bildirmeniz gerekiyor. Ancak bu yabancılar bunlara uymuyorlar. Biz bunlarla ilgili eğitimler vererek bilgilendirmeye çalışıyoruz. Para için her yolu deniyorlar. Bunun Alanya’ya hem vergi olarak hem de demagojik yapı olarak ziyanı var. Bu insanların aldıkları dairelerin denetlenmesi gerekiyor. Apart otel, otellere ziyanları var. Bina yöneticilerinin denetlenmesi lazım. Binaya kimin girip çıktığı bilinmesi lazım. Muhtarların bu işi daha çok özümsemesi lazım. Devletin tüm kurumlarının bu işin üzerine düşmesi lazım” sözlerini kullandı. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu