Haber

Akkuyu NGS 2. ünitesinde yeni faz

Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) 2. güç ünitesinin reaktör binasında, nükleer santrallerin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç muhafaza kabuğunun (İKK) dördüncü katmanı yerleştirildi.

Reaktör binasının sızdırmazlığı için kullanılan çelik kaplama ve özel betondan oluşan IKK, reaktör binasının korunmasını sağlar.

İnşaatı devam eden Akkuyu NGS’nin Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve İnşaat Müdürü Sergey Butskikh, tamamlanan işlerle ilgili şunları söyledi:

“Reaktör binasının değerli bir unsuru, farklı şekillerde yapılardan oluşan iç savunma gemisi. Dördüncü katman ise silindirik yapıların sonuncusu. Akabinde bu yaz kurulması planlanan kubbenin montaj işlemleri yapılıyor. , başlayacak. Uzun yıllara dayanan tecrübemiz bize zaman kazandırıyor ve mevcut kaynakların kullanımını en üst düzeye çıkarıyor. Daha sonra üçüncü ve dördüncü katmanları kaynaklamayı, nakliye ve işçi kilit elemanları dahil olmak üzere gömülü bölümleri güçlendirmeyi ve monte etmeyi planlıyoruz.”

İç yarıçapı 22 metre, yüksekliği 8 metre ve ağırlığı 144 tondan fazla olan tabakanın montajı 3 ay sürdü. Suram, dünyanın en güçlü Liebherr LR-13000 paletli vinçlerinden biri olan Liebherr LTM 1300 kamyon vinci ve iki hidrolik cihaz kullanılarak gerçekleştirildi. Prefabrik yapıyı vincin hareketi sırasında deformasyondan koruyan tabakanın yüzeyi için özel bir travers geliştirilmiştir.

Akkuyu NGS’deki güç ünitelerinin reaktör binaları çift muhafazalı kabuklarla donatılmıştır. Betonarme dış kasa, büyüklüğü 9’a kadar olan şoklara, tsunamilere, kasırgalara ve bunların kombinasyonlarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
bostancı evden eve nakliyat
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu