Haber

143 Nijeryalı düzensiz göçmen gönüllü olarak ülkelerine döndü

Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 143 Nijeryalı düzensiz göçmen, Nijer’den gönüllü olarak ülkelerine döndü.

Nijerya Ulusal Acil Durum Yönetimi Ajansı (NEMA) Kano koordinatörü Nuradeen Abdullahi, yaptığı açıklamada 143 Nijeryalı sistematik olmayan göçmenin hükümet ve Uluslararası Göç Örgütü işbirliğiyle Nijer’den ülkelerine gönüllü olarak geri döndüğünü söyledi.

Abdullahi, ülkesine dönenler arasında 22 kadın, 20 çocuk ve 8 bebeğin bulunduğunu kaydetti.

Geri dönenlerin sağlık kontrolü için hastaneye sevk edildiğini kaydeden Abdullahi, “Dönenlere kendi kendine yetebilmenin nasıl sağlanacağı konusunda 3 günlük bir eğitim programına tabi tutulacak.” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 216 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en büyük ülkesi olan Nijerya’da insanlar, ekonomik kriz ve güvenlik sorunları nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Ülkenin kuzeydoğusunda faaliyet gösteren terör örgütü Boko Haram ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar milyonlarca Nijeryalıyı evlerini terk etmek zorunda bıraktı.

Nijer ve Libya üzerinden Sahra Çölü ve Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışanların bir kısmı insan kaçakçılarının eline düşerken, bir kısmı da çölde veya denizde hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu